![]() |
![]() |
Prawosławie w Białymstoku to ważny komponent współczesnej rzeczywistości miasta. Jego historia to historia nie tylko samego miasta, ale i jego okolic. II połowa XIX wieku w dziejach Białegostoku to przede wszystkim jego rozwój przemysłowy. W ślad za nim szedł rozwój demograficzny i konfesyjny. Religia i praktyka religijna to jedne ze sfer życia miejskiego. Ich efektem było budownictwo sakralne. Początek XX wieku to inwestycje na szeroką... Болей »
Sokrat Janowicz [Сакрат Яновіч] (1936-2013) „Pisarz białoruski w powojennej Polsce", autor dwujęzyczny, eseista, dziennikarz, wydawca, działacz polityczny, twórca i animator kultury, duchowy patron podlaskich Białorusinów. Przez całe życie związany z Krynkami, gdzie się urodził i spoczął na wieki, oraz z Białymstokiem, miastem, w którym przez 50 lat mieszkał i darzył je trudną miłością. Wieloletni redaktor „Niwy", współtwórca „Czasopisu... Болей »
Społeczeństwo białoruskie jest tworem bardzo specyficznym. Trudno tu mówić o istnieniu społeczeństwa obywatelskiego, ponieważ nie funkcjonują – lub nie funkcjonują prawidłowo – podstawowe instytuty takiego społeczeństwa. I właściwie nie ma chyba na nie specjalnego zapotrzebowania; przynajmniej może się tak wydawać na podstawie opinii większości. Organizacje pozarządowe, tj. trzeci sektor, nie pełnią takiej funkcji, jak w innych nowoczes... Болей »
Postanowienia Traktatu ryskiego podzieliły białoruski obszar etniczny na część zachodnią, która znalazła się w granicach Polski oraz wschodnią, która utworzyła Białoruską Socjalistyczną Republikę Radziecką. Białorusini w II RP żyli głównie na terenie województw poleskiego, białostockiego, nowogródzkiego i wileńskiego. Według spisu z 1931 jako Białorusini zadeklarowało się w przybliżeniu 995 000 osób, a jako Poleszucy 580 000 osób. Biało... Болей »
Problem narodowościowy okazał się jednym z najtrudniejszych wyzwań, z jakimi musiała się zmierzyć Druga Rzeczpospolita. Jeśli zaś idzie o stosunki polsko-białoruskie, to czasy premierostwa Władysława Grabskiego były o tyle ważne, że właśnie w latach 1924-1925, zarówno za sprawą działań organów państwa polskiego, jak i wrogich czynników zewnętrznych, ustaliło się status quo, trwające właściwie aż po rok 1939. Można uznać, że drugi rząd W... Болей »
kolekcję kafli (XV-XIX/XX w.): - formowanych na kole garncarskim, do których należą: garnkowe i miskowe; - ażurowych będących formą przejściową pomiędzy wykonywanymi na kole i płytowymi. Ich zbiór umożliwił dokonanie rekonstrukcji pieca z połowy XVI w. - formowanych w matrycy, zwanych płytowymi o zróżnicowanej ornamentyce i tematyce dekoracyjnej, bez glazury oraz pokryte szkliwami jedno- i wielobarwnymi. Kolekcję tworzą kafle z Białegos... Болей »
Sroka na szubienicy nie jest wyłącznie powieścią polityczną. Odnajdziemy w niej zagadkę kryminalną z elementami dreszczowca, a także swoistą odmianę Bildungsroman, ukazującą dojrzewanie zwyczajnej dziewczyny w społeczeństwie postsowieckim, która nie zdaje sobie sprawy (jak sroka na obrazie Bruegla), w jak złowrogim miejscu się znajduje i jaką rolę odgrywa jako urzędniczka w zarządzie obozów koncentracyjnych. W opowieść wkomponowane są f... Болей »
Próbując oceniać stosunki między Polakami a Białorusinami w latach II wojny światowej i okresie powojennym, najpierw trzeba poświęcić wiele uwagi wzajemnym relacjom przed 1939 r., w tym polityce polskich władz wobec obywateli narodowości białoruskiej. Czy w rezultacie tej polityki Białorusini mieszkający w II Rzeczypospolitej byli zdecydowani stanąć w 1939 r. w jej obronie, a później - w nowych warunkach - być lojalni wobec polskich wła... Болей »
Stosunki polsko-białoruskie wyróżniają się znaczną specyfiką we współczesnym ładzie międzynarodowym przede wszystkim ze względu na zróżnicowany status głównych ich podmiotów, którymi są państwa Rzeczpospolita Polska i Republika Białoruś. W ciągu XX wieku w przestrzeni geograficznej Europy Środkowo-Wschodniej, stanowiącej ich obecne terytoria, ulegały radykalnym zmianom granice państwowe. Różny był też w tym czasie status ziem polskich i... Болей »
„Studia Wschodniosłowiańskie” – rocznik naukowy poświęcony badaniom nad literaturą i językami narodów wschodniosłowiańskich. Zajmuje się epokami najdawniejszymi i współczesnością. Zamieszcza artykuły w języku polskim, językach wschodniosłowiańskich oraz w innych językach europejskich. Zawiera dział recenzji (publikacji krajowych i zagranicznych), sprawozdań z sesji oraz konferencji naukowych. Rocznik znajduje się na liście czasopism pun... Болей »