![]() |
![]() |
Białoruś podczas okupacji niemieckiej w latach 1941-1944 stała się polem trzyletniej konfrontacji kilku racji państwowych i narodowych. Wszystkie walczące strony na miarę swoich możliwości zmuszały miejscową ludność do posłuszeństwa za pomocą terroru i przemocy. Grabież mienia należącego do mieszkańców stała się zjawiskiem powszechnym. Najwięcej ofiar przyniosło starcie dwóch totalitaryzmów – komunistycznego i faszystowskiego, z których... Болей »
„My wszyscy, Europo, jesteśmy tak głęboko zmartwieni, / że niektórzy nawet martwi. Czyść częściej youtuby / żeby tutejsze okrucieństwo nie raziło twoich obywateli”. To słowa Hałyny Kruk, ukraińskiej poetki. Są sprzed kilku lat, ale dzisiaj mogłyby wyjść spod pióra poetki białoruskiej. W kraju rządzonym przez dyktatora, który w sierpniu tego roku sfałszował wybory, trwa biała rewolucja. Ma twarz kobiety, a jej symbolami są kwiaty i „po p... Болей »
Niezrównany w swej pasji badawczej ks. Grzegorz Sosna przygotował do druku kolejny tom swojej bibliografii. Chociaż Autor twierdzi, że jest to już ostatni tom, to jednak trudno w to uwierzyć. Byłoby to poza tym szkoda dla studiów nad prawosławiem. Jeszcze nie tak dawno temu właściwie nie istniały żadne bibliografie dotyczące Prawosławia w Polsce. Dzięki wysiłkom ks. Sosny w krótkim czasie Prawosławie, a także wszyscy zajmujący się tą pr... Болей »
Dzieje chrześcijaństwa wschodniego doczekały się bogatej literatury. Duża liczba publikacji utrudnia szybkie zestawienie not bibliograficznych prac niezbędnych do opracowania wybranej problematyki z historii Kościoła wschodniego. Stan taki zmienił się, kiedy od roku 1994 ukazały się dwie części Wstępnej bibliografii chrześcijaństwa wschodniego, prac opublikowanych w języku polskim. Uzupełnieniem ich są trzy książkowe suplementy zawieraj... Болей »
У зборнік увайшлі артыкулы беларускіх аўтараў пра іхнае успрыняцьце сучаснай Польшчы. Гэтыя артыкулы нарадзіліся ў выніку паездак у Польшчу, а таксама пасьля знаёмства з польскай статыстыкай і эксьпертнымі ацэнкамі. Такім чынам, у зборніку, апроч агляду агульнай палітычнай сітуацыі, прадстаўленыя аналіз польскай сыстэмы мясцовага самакіраваньня, праведзенае параўнаньне выбарчых сыстэмаў Беларусі і Польшчы, асобна аналізуецца эканамічная... Болей »
Tytuł "Z Matką Boską na rowerze. Podróż do cudownych obrazów, ikon i świętych źródeł Podlasia" sugeruje Ci, że to kolejny nudny przewodnik turystyczny? Jeżeli tak - jesteś w ogromnym błędzie! Wojciech Koronkiewicz, pisząc tę książkę, postawił sobie o wiele ambitniejszy cel. Pragnął dać czytelnikowi żywy, przemawiający do wyobraźni obraz ziemi podlaskiej, a przede wszystkim jej religijności. Religijności, która na przestrzeni wieków, ze ... Болей »
Andreja Chadanowicza przedstawiać w Polsce, a zwłaszcza w Krakowie nie trzeba. Urodzony w 1973 roku, absolwent i pracownik naukowy Uniwersytetu Białoruskiego w Mińsku (romanista z wykształcenia), przez wiele lat nauczyciel słynnego białoruskiego Liceum, jako autor 10 własnych tomów wierszy od dawna uznawany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych poetów białoruskich, a zarazem – co dla nas, Polaków, istotne – tłumaczy poezji o... Болей »
Gdy zaprosiłam do współpracy Małgorzatę Dmitruk i Leona Tarasewicza, poprosiłam o dialog, o to, by zechcieli w dzielonej razem przestrzeni poprowadzić ze sobą wizualną „rozmowę”, porozmawiać poprzez swoją sztukę i by pozwolili publiczności ich „usłyszeć”. Nie narzucałam ani nie sugerowałam tematu. Zależało mi jedynie, by wspólne artystom pochodzenie z Podlasia wybrzmiało na wystawie. Mogli więc wybrać i bez długiego zastanawiania się, n... Болей »
Iłarion Daniluk, zwany potocznie Zenkiem, żył na Podlasiu w latach 1939-2000. Był niezwykle utalentowanym malarzem - samoukiem. Jego aktywność artystyczna skupiła się na realizacjach malarskich, które wykonywał w prywatnych domach, głównie w latach 70. i 80. XX wieku. Ozdabiał w nich ściany, sufity i podłogi, kompleksowo malował pokoje, klatki schodowe, kuchnie i łazienki. Do dzisiaj zachowało się kilkadziesiąt domów mieszkalnych, główn... Болей »
„Зямля св. Лукі” Алеся Чобата – гэта ўнікальная кніжка ў беларускай літаратуры. Яе арыгінальнасць палягае не ў новых фактах з гісторыі Беларусі, але ў іх, менавіта новай, ацэнцы. Чобат напісаў сваю гісторыю наважытнае Беларусі, без нудотнае прафесаршчыны ды ўтомнае храналогіі. Стварыў тэкст для зацікаўленага чытання і нестандартных роздумаў. Гэта кніжка не для вучняў і студэнтаў, але для інтэлігентных людзей, якія маюць у сабе неабходны... Болей »