be

Міхалюк Дарота

Міхалюк Дарота

Міхалюк Дарота. Выданьні

Iwan Kraskowski (1880–1955)

Iwan Kraskowski (1880–1955)

W służbie Białorusi i Ukrainy
Błaszczak Tomasz, Matiash Iryna, Michaluk Dorota

Monografia opowiada o życiu i działalności Iwana Kraskowskiego, urodzonego w 1880 roku w Dubiczach Cerkiewnych, a zmarłego w Bratysławie w 1955 roku. Należał on do tego pokolenia aktywnej inteligencji, którego dojrzałość przypadła na okres społecznej, politycznej i kulturalnej transformacji w Europie... Болей »

Najdawniejsze przywileje królewskiego miasta Bielska z XV i XVI wieku

Najdawniejsze przywileje królewskiego miasta Bielska z XV i XVI wieku


Bukowski Waldemar, Michaluk Dorota

Autorzy składają serdeczne podziękowania licznemu gronu osób, które udzieliły pomocy przy przygotowaniu do druku pracy Najdawniejsze przywileje królewskiego miasta Bielska z XV i XVI wieku. Recenzentom, prof. dr hab. Janowi Wroniszewskiemu z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika... Болей »

Беларуская Народная Рэспубліка 1918 — 1920 гг.

Беларуская Народная Рэспубліка 1918 — 1920 гг.

ля вытокаў беларускай дзяржаўнасці
Міхалюк Дарота

У кнізе апавядаецца пра спробу здабыцця беларусамі ўласнай дзяржаўнасці пасля Першай сусветнай вайны. Аўтарка намагалася як мага паўней прадставіць у ёй нараджэнне і развіццё беларускай дзяржаўніцкай ідэі, а таксама дзейнасць, якая прывяла да стварэння і абвяшчэння незалежнасці Беларускай Народнай Рэспублікі.... Болей »

Białoruska Republika Ludowa 1918-1920

Białoruska Republika Ludowa 1918-1920

U podstaw białoruskiej państwowości
Michaluk Dorota

Upadek monarchii rosyjskiej w czasie I wojny światowej otworzył szansę znacznych przemian politycznych w Europie Wschodniej. Nastąpiło ożywienie ruchów narodowych na obrzeżach imperium. W większości przechodziły one podobne etapy w rozluźnianiu swojego stosunku z Rosją: od wysunięcia haseł autonomii... Болей »

Ziemia mielnicka województwa podlaskiego w XVI-XVII wieku

Ziemia mielnicka województwa podlaskiego w XVI-XVII wieku

Osadnictwo, własność ziemska i podziały kościelne
Michaluk Dorota

Podlasie należy do najsłabiej zbadanych pod względem historycznym i archeologicznym regionów kraju. Spośród trzech ziem, które złożyły się na ostateczny kształt województwa podlaskiego utworzonego w 1513 roku, najlepiej poznana jest ziemia bielska. Znacznie słabsze są efekty badań historyków nad ziemią... Болей »

Mielnik

Mielnik

Stolica Ziemi mielnickiej na Podlasiu (do końca XVIII wieku)
Michaluk Dorota

Podlasie to jeden z ciekawszych regionów Kraju. W ciągu stuleci ścierały się tutaj, silnie na siebie oddziaływując, różne kierunki osadnictwa, kultury i tendencje rozwojowe. Ziemie nadbużańskie były terenem rywalizacji pomiędzy książętami ruskimi, litewskimi i mazowieckimi. W XVI-XVIII wieku tędy przebiegała... Болей »

Dobra i miasteczko Narewka na tle dziejów regionu

Dobra i miasteczko Narewka na tle dziejów regionu

Do końca XIX wieku
Michaluk Dorota

Dzieje ziem nad Narewką sięgają daleko w przeszłość, poświadczają to badania archeologów. Jednak pierwsze informacje o tym obszarze w źródłach pisanych pojawiają się dopiero w XVI wieku, wraz z zagospodarowaniem terenów nad górną Narwią i jej dopływami. Terytorium dzisiejszej gminy Narewki zawiera w... Болей »

Z dziejów Narwi i okolic
pdf

Z dziejów Narwi i okolic

W 480 rocznicę nadania prawa chełmińskiego 1514-1994
Michaluk Dorota

Początki Narwi, dawnego królewskiego miasta lokowanego w 1514 r., sięgają średniowiecza. Mimo kilkuwiekowej metryki miejscowość nie była dotychczas tematem osobnych studiów. W opublikowanych pracach naukowych, podejmujących wieloraką problematykę miast podlaskich, Narwi nie poświęcano dostatecznie dużo... Болей »

Скарыніч
pdf

Скарыніч

Літаратурна-навуковы гадавік
Каўка Аляксей, укладанне

Чарговы выпуск “Скарыніча” прысвечаны надзённым пытанням нацыянальнай тоеснасці, гістарычнай працаздольнасці беларусаў у святле іхняе нацыянальнае ідэі, адлюстраванай цягам стагоддзяў у мастацкай літаратуры, грамадскай думцы Беларусі.... Болей »

Wojna i ludzie

Wojna i ludzie

Społeczne aspekty I wojny światowej w Europie Wschodniej

Dnia 28 czerwca 1914 roku w Sarajewie zostały oddane śmiertelne strzały do następcy trony Austro-Węgier arcyksięcia Franciszka--Ferdynanda i jego żony. Czytając doniesienia prasowe na ten temat, mało kto ze współczesnych przewidywał, że misterna gra wywiadu serbskiego wkładającego broń w ręce bośniackich... Болей »

Камунікат.org – Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка
Пры выкарыстаньні матэрыялаў у друку спасылка на крыніцу інфармацыі абавязковая.
Пры выкарыстаньні матэрыялаў у Інтэрнэце прамая гіпэрспасылка на Kamunikat.org абавязковая.
Ідэя сайту Яраслаў Іванюк
Fundacja Kamunikat.org | KRS 0000735360 | NIP 5423316380 | REGON 380450384 ul. Proletariacka 11 |15-449 Białystok| Polska
Правы © 2000-2024 by Kamunikat.org