be

Pogranicze

Pogranicze. Выданьні

Сарматыя / Sarmatyja

Сарматыя / Sarmatyja


Мартысевіч Марыя

Марыя Матысевіч – паэтка, перакладчыца, публіцыстка, арганізатарка культурных праектаў. Нарадзілася ў 1982 г. у Мінску. Перакладае паэзію і прозу з англійскай, польскай, рускай, украінскай, чэшскай моваў. Каардынатарка шматлікіх культурных праектаў, арганізатарка літаратурных падзей. З 2017 года – рэдактарка... Болей »

Sroka na szubienicy

Sroka na szubienicy


Bacharewicz Alhierd

Sroka na szubienicy nie jest wyłącznie powieścią polityczną. Odnajdziemy w niej zagadkę kryminalną z elementami dreszczowca, a także swoistą odmianę Bildungsroman, ukazującą dojrzewanie zwyczajnej dziewczyny w społeczeństwie postsowieckim, która nie zdaje sobie sprawy (jak sroka na obrazie Bruegla)... Болей »

Zabawy fantomowe

Zabawy fantomowe

Фантомныя радасьці
Chadanowicz Andrej

Andreja Chadanowicza przedstawiać w Polsce, a zwłaszcza w Krakowie nie trzeba. Urodzony w 1973 roku, absolwent i pracownik naukowy Uniwersytetu Białoruskiego w Mińsku (romanista z wykształcenia), przez wiele lat nauczyciel słynnego białoruskiego Liceum, jako autor 10 własnych tomów wierszy od dawna uznawany... Болей »

Палёт стралы / Lot strzały

Палёт стралы / Lot strzały


Wybór wierszy Alesia Razanawa, twórcy nowatorskiego nurtu we współczesnej poezji białoruskiej, łączącego hermeneutyczne tradycje poetyckie Zachodu i Wschodu. Życiowe i twórcze drogi poety zawsze wiodły za horyzont. Stąd też wzięły się ukute przez krytykę określenia: nowator, awangardysta, reformator... Болей »

Antanas Baranauskas

Antanas Baranauskas

Szlak wieszcza
Aleksandravičius Egidijus

Książka o Antanasie Baranauskasie (Antonim Baranowskim), poecie litewskim i polskim, uczonym i biskupie sejneńskim, powstająca w stulecie jego śmierci (2002 rok), była pisana po litewsku, ale z myślą o przede wszystkim polskim czytelniku. Taki był autorski zamiar i taka też była intencja wydawcy. Wersja... Болей »

Руку да нагі / Rękę do nogi

Руку да нагі / Rękę do nogi


Burłak Wiera (Dżetsi)

Wiera Burłak(Dżetsi) urodziła się w 1977 roku w Kijowie. Studia filologiczne ukończyła w Mińsku. Uznawana za gwiazdę współczesnej poezji białoruskiej, w swoim pokoleniu, ukształtowanym przez postmodernistyczny eksperyment, Wiera Burłak jest jednym z największych talentów. Talentów również recytatorskich... Болей »

Miłosz - Dialog - Pogranicze

Miłosz - Dialog - Pogranicze


Galusek Łukasz

Dwór w Krasnogrudzie, położony w starym parku, na skarpie opadającej do jeziora, przy granicy Polski i Litwy, jest dziedzicem pamięci jagiellońskiej Rzeczpospolitej. Pierwszy dokument z 1676 r. podaje, iż właścicielką Krasnogrudy była Krystyna z Giblów, córka mieszczanina wileńskiego. Od końca XVII w.... Болей »

Limes Pontes Agora

Limes Pontes Agora

Opowieśc o nowym pograniczu Europy w ośmiu odsłonach

Jestem z pogranicza, z obszarów położonych między Rzymem a Bizancjum, gdzie dziedzictwo rzymskokatolickie spotyka się z wschod-niochrześcijańskim. Nie jest łatwo przeprowadzić tu granicę, skoro - jeśliby style architektury miały służyć nam pomocą - spośród największych miast tego regionu Wilno jest przyczółkiem... Болей »

Księga Wielkiego Księstwa Litewskiego = Кніга Вялікага княства Літоўскага

Księga Wielkiego Księstwa Litewskiego = Кніга Вялікага княства Літоўскага

Ku europejskim tradycjom wspólnotowości = Да эўрапейскіх традыцый супольнасці

Urodziłem się w Wilnie. Rosłem w Święcianach – sercu krainy Nalsza, gdzie niegdyś szumiał święty gaj wajdelotów. Poznałem matczyną Auksztotę i ojcowską Mińszczyznę. Mam poczucie wdzięczności i długu wobec nieba, pod którym ujrzałem świat i przeżyłem wczesną młodość. W miarę odchodzenia umacnia się we... Болей »

Walka o ziemię

Walka o ziemię

Szlachta polska na Ukrainie prawobrzeżnej pomiędzy caratem a ludem ukraińskim 1864-1914
Beauvois Daniel

7 lutego 1992 roku Francja podpisała traktat o przyjaźni z Rosją “przyjmując do wiadomości, że Federacja Rosyjska jest państwem powstałym ze Związku Sowieckiego... i uznając istnienie Wspólnoty Niezależnych Państw”. Francuscy dyplomaci nie dostrzegli w powyższych formulach contradictio in adjecto. Jaki... Болей »

Камунікат.org – Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка
Пры выкарыстаньні матэрыялаў у друку спасылка на крыніцу інфармацыі абавязковая.
Пры выкарыстаньні матэрыялаў у Інтэрнэце прамая гіпэрспасылка на Kamunikat.org абавязковая.
Ідэя сайту Яраслаў Іванюк
Fundacja Kamunikat.org | KRS 0000735360 | NIP 5423316380 | REGON 380450384 ul. Proletariacka 11 |15-449 Białystok| Polska
Правы © 2000-2024 by Kamunikat.org