be

Latopisy Akademii Supraskiej

Latopisy Akademii Supraskiej vol. 11

Latopisy Akademii Supraskiej vol. 11

Dzieci w kulturze duchowej Prawosławia

Bieżący numer Latopisów Akademii Supraskiej wychodzi w roku dwóchsetnego jubileuszu kanonizacji Gabriela Młodzieńca oraz siedemdziesiątej piątej rocznicy męczeńskiej śmierci prawosławnych mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski, wyniesionych na ołtarze w 2020 roku przez Polską Cerkiew Prawosławną... Болей »

Latopisy Akademii Supraskiej vol. 10

Latopisy Akademii Supraskiej vol. 10

Studia ofiarowane Profesorowi Aleksandrowi Naumowowi na jubileusz 70-lecia

Gdy piszę te słowa, mija właśnie pół wieku naszej znajomości, bowiem poznaliśmy się jako dwudziestoletni chłopcy podczas rocznego pobytu Alika/Saszy Naumowa na ministerialnym stypendium na Uniwersytecie Sofijskim. Urodził się cztery miesiące po mnie, 6 lipca 1949 roku w Ornecie, na Warmii, gdzie jego... Болей »

Latopisy Akademii Supraskiej vol. 9

Latopisy Akademii Supraskiej vol. 9

Rola laikatu w życiu Cerkwi

Termin laikat pochodzi z języka greckiego i oznacza lud, naród, nację. W Piśmie świętym występuje on bardzo często: w samym mianowniku aż 655 razy, w Nowym Testamencie – 24 razy. W Starym Testamencie termin ten w większości przypadków oznaczał Naród Wybrany. W podobnym znaczeniu używają go ewangeliści.... Болей »

Latopisy Akademii Supraskiej vol. 8

Latopisy Akademii Supraskiej vol. 8

Cerkiew a asymilacja - swój i obcy

Starożytne maksyma brzmi: varietas delectat, co oznacza: odmiana (różnorodność) sprawia przyjemność. Gdy odnosi się ona do środowiska, w którym żyjemy, nie jest już jednak tak oczywista. Szczególnie, gdy dotyczy współżycia ludzi, wywodzących się z odmiennych środowisk narodowościowych, religijnych bądź... Болей »

Latopisy Akademii Supraskiej vol. 7

Latopisy Akademii Supraskiej vol. 7

Dawna cyrylicka księga drukowana: twórcy i czytelnicy

Pismo Święte Nowego Testamentu (poza jego ostatnią księgą – Apokalipsą) zajmuje szczególne miejsce w życiu liturgicznym Kościoła prawosławnego. To właśnie z tych dwóch nowotestamentowych zbiorów ksiąg – tzn. Apostoła i Ewangelii – pochodzi najwięcej fragmentów czytanych podczas nabożeństw w ciągu całego... Болей »

Latopisy Akademii Supraskiej vol. 4

Latopisy Akademii Supraskiej vol. 4

Kalendarz w życiu Cerkwi i wspólnoty

Średniowieczne legendy wspominają o misjach, jakie na obszarach Scytii, a więc na terenach rozciągających się na północ od Morza Czarnego, podejmowali święci apostołowie Andrzej i Filip. Pobyt tam św. Andrzeja odnotował już w IV wieku Euzebiusz z Cezarei. Działalność apostoła zostało szeroko rozpropagowana... Болей »

Latopisy Akademii Supraskiej vol. 3

Latopisy Akademii Supraskiej vol. 3

Język naszej modlitwy - dawniej i dziś

Znaczenie szerzenia religii w językach narodów nawracanych uświadomiono już w czasach działalności misyjnej apostołów Słowian świętych Cyryla i Metode-go wśród Chazarów i Słowian1. Z tego powodu Konstantyn (Cyryl) przystąpił do tworzenia alfabetu słowiańskiego oraz przekładu na język słowiański Ewangelii... Болей »

Latopisy Akademii Supraskiej vol. 2

Latopisy Akademii Supraskiej vol. 2

Kościół prawosławny na Bałkanach i w Polsce - wzajemne relacje oraz wspólna tradycja

Oddajemy czytelnikom drugi numer „Latopisów Akademii Supraskiej”. Tym razem jest on poświęcony wzajemnym związkom religijnym i kulturowym między Bałkanami a Rzeczypospolitą. Wielkim sukcesem było zaproszenie do napisania tekstów znakomitych specjalistów, którzy zaprezentowali wiele istotnych wyników... Болей »

Latopisy Akademii Supraskiej vol. 1

Latopisy Akademii Supraskiej vol. 1

Prawosłąwni w dziejach Rzeczpospolitej

Akademia Supraska uruchamia wydawanie nowego periodyku „Latopisy Akademii Supraskiej”. W założeniach autorów tego przedsięwzięcia jest wydawanie cennych materiałów źródłowych poświęconych Kościołowi prawosławnemu w Rzeczypospolitej, edycja ważnych dokumentów związanych z monasterem supraskim oraz publikacja... Болей »

Камунікат.org – Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка
Пры выкарыстаньні матэрыялаў у друку спасылка на крыніцу інфармацыі абавязковая.
Пры выкарыстаньні матэрыялаў у Інтэрнэце прамая гіпэрспасылка на Kamunikat.org абавязковая.
Ідэя сайту Яраслаў Іванюк
Fundacja Kamunikat.org | KRS 0000735360 | NIP 5423316380 | REGON 380450384 ul. Proletariacka 11 |15-449 Białystok| Polska
Правы © 2000-2024 by Kamunikat.org